info@dietavkrabicke.sk

0902 710 510

Redukcia hmotnosti a primeraná fyzická záťaž

Pri redukcií hmotnosti je popri úprave stravovania dôležitá aj primeraná fyzická záťaž. Netreba to chápať tak, že Vás zavádzame ak sľubujeme úbytok hmotnosti s tým, že stačí konzumovať jednotlivé jedlá v pravidelných intervaloch…a zrazu aj, že je potrebná aj fyzická aktivita.

Je zistené, že reštrikciou len energetickej hodnoty je strata na váhe v 68 % zo svalov a z 32 % z tuku, ale pri redukčných režimoch spojených s fyzickou aktivitou je efekt opačný. Straty zo svalov predstavujú len 21% a z tuku 79 %. Metabolicky nevieme oklamať telo, aj keby sme volili režim s výrazným obmedzením alebo vylúčením nejakej živiny. Je to iba väčšia záťaž a stres pre organizmus.

drastická diéta + drastické cvičenie = „ prefúkaný balón“

Vlastne týmto som sa dostala k téme ktorú som spomínala minule. Redukčný režim sa často prirovnáva k „behu na dlhú trať“. Je to preto, že podobne ako pri vytrvalostnom behu aj v redukčnom režime nejdeme hneď v prvej etape na doraz síl. Volíme tempo (stravovanie aj fyzická aktivita) aby sme dobehli do cieľa. Znamená to nevynechávať žiadne jedlo, dodržiavať frekvenciu jedál, dostatočný pitný režim a primerane sa hýbať.

V dnešnej modernej dobe nám spoločnosť uľahčuje viacero prác, pri ktorých využívame stroje a človek myslí na to aby si prácu čo najviac uľahčil = technický pokrok, na ktorý sme hrdí ale…Kto dnes chodí pešo do práce ? Kto chodí po schodoch, kde sú funkčné výťahy ? Väčšina ľudí má sedavé zamestnanie a nevenujú sa žiadnej fyzickej aktivite…Naše  telo aby prospievalo potrebuje jesť, piť a hýbať sa. Technický pokrok sa zapísal do dejín a metabolický syndróm do zoznamu lekárskych diagnóz.

Na druhej strane je potrebné spomenúť, aby sa to znova neprehuplo do opačného extrému.

Ak moja fyzická aktivita bola takmer nulová a trvalo to  nejaký ten čas, tak by nebolo na mieste začať intenzívne športovať každý deň. Organizmus by to vyhodnotil ako stres, a mohol by použiť šetriace mechanizmy. Preto je vhodné postupne zvyšovať fyzickú aktivitu a možno za tri mesiace budete športovať už každý druhý deň.

Všetko si vyžaduje postupné dávkovanie a Vašu pevnú vôľu a vytrvalosť. V cieli okrem stratených kilogramov zistíte, že je toho viac čo získate – skúsenosť zdravo žiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *